Sprzedaż domu wiosną

Dom na sprzedaż – czy pora roku ma znaczenie w sprzedaży nieruchomości? Najkrótsza odpowiedź brzmi: „To zależy…”. Wiele osób za najlepszy czas na sprzedaż uważa jednak wiosnę. I mają sporo racji, bowiem w tym okresie wzrasta zainteresowanie potencjalnych nabywców. Co więcej, niektóre z nieruchomości najpiękniej prezentują się, kiedy taras i ogród toną w zieleni. Nie da się jednak ukryć, że wiosną rośnie też konkurencja. Inni sprzedający również odzyskują wigor niezbędny do podejmowania życiowych decyzji i będą chcieli zaprezentować swoje ogrody. Tym bardziej warto skorzystać z kilku prostych wskazówek i niewielkim kosztem przygotować dom na sprzedaż.

Wokół domu – ogród i otoczenie

Zacznijmy od otoczenia domu bowiem, jak zauważa Dominika Dąbrowska, specjalista home stagingu (termin ten oznacza przygotowanie nieruchomości do sprzedaży lub wynajmu) i doradca ds. marketingu w RE/MAX, największej na świecie sieci biur nieruchomości, decydującą rolę przy zakupie domu często odgrywa ogród. Zadbajmy więc o jego wygląd właśnie teraz, na wiosnę. – Zróbmy porządek, zgrabmy stare liście i patyki, przytnijmy krzewy i drzewka. Przygotujmy miejsce na kwitnące krokusy, tulipany czy bratki. Pomyślmy też o kwiatach balkonowych, które już za kilka tygodni będą ozdabiały dom – podpowiada. Nie zapomnijmy również o uporządkowaniu schowka na narzędzia i garażu. Oglądający dom zapewne zechcą do nich zajrzeć.

Przynieśmy też wiosnę do domu

Świeże kwiaty na stole w trakcie wizyty potencjalnych kupujących zawsze zrobią dobre wrażenie. W kuchni postawmy na zioła w doniczkach, ułóżmy świeże owoce czy warzywa na tacy – zachęca Dominika Dąbrowska. Jednocześnie schowajmy zimę do szafy. – Już czas spakować puchowe kurtki, wełniane czapki i szaliki. Dzięki temu w przedpokoju zrobi się jaśniej i przestronniej. Schowajmy też ciężkie, grube koce i wełniane pledy. Może warto kupić nową narzutę czy jasne wiosenne poduszki? I oczywiście zaplanujmy generalne porządki. Lśniące okna, wyprane firany i zasłony, wytrzepane dywany – nic tak pięknie nie pachnie, jak czyste mieszkanie! – podkreśla Dominika. Wszystko po to, aby nasz „stary dom”, który ma stać się dla kogoś tym nowym, zachwycał już od progu.

Drobne naprawy

Przygotowywanie domu na sprzedaż, to także okazja do dokonania drobnych napraw, które niekiedy odkładamy w nieskończoność. Pamiętajmy, że najszybciej sprzedają się nieruchomości perfekcyjnie przygotowane do transakcji, w tym pod względem stanu technicznego, a co ważniejsze, stanu prawnego. Jeśli potrzebne jest więc podjęcie jakichś działań w tym obszarze, trzeba pamiętać, że najczęściej wymagają one czasu.

Jaka cena

Ważnym krokiem jest także przyjrzenie się konkurencji, rozeznanie, w jakich cenach sprzedano w ostatnim czasie w naszej okolicy podobne nieruchomości. Może w tym pomóc dobry agent nieruchomości, który ma w tym temacie rozeznanie, jak zresztą we wszystkich sprawach związanych ze sprzedażą.

Kamila Tobolska