Bułka kontra chleb

Niektórzy właściciele nieruchomości wciąż myślą, że sprzedaż domu, mieszkania czy działki to bułka z masłem. W rezultacie bagatelizują wysiłki i zasługi agentów nieruchomości. O tym, co w pracy agentów jest chlebem powszednim (i na ogół ciężkim jego kawałkiem), napiszemy w jednym z najbliższych odcinków naszego bloga. A w tym tekście naświetlimy rzecz niby banalną i przez to raczej pomijaną w refleksjach czy analizach poświęconych sprzedaży nieruchomości. Tymczasem już proste wypunktowanie etapów tejże sprzedaży pozwoli – jak sądzimy –  zauważyć, że nie jest to proces ani szybki, ani łatwy. Więc do rzeczy…

Nie wystarczy znaleźć nabywcę!

Poniższa lista obrazuje skalę i typową kolejność działań w procesie sprzedaży nieruchomości. Oczywiście waga, trudność i czasochłonność poszczególnych etapów jest bardzo różna. Ale najważniejsza jest tu uwaga następująca: nawet jeśli właściciel nieruchomość ma / znalazł nabywcę (oby poważnego) swojego domu, mieszkania czy działki, to jeszcze nie koniec sprzedaży! Owszem, z poniższej listy wypadną punkty dotyczące oferty i prezentacji (5-8).  Inne zadania i wymagania (a także przeszkody i pułapki) na drodze do sprzedaży nieruchomość pozostają jednak bez zmian. Oto lista owych etapów w najprostszym ujęciu:

  1. Decyzja o sprzedaży
  2. Wybór metody sprzedaży
  3. Weryfikacja faktów
  4. Sprawdzenie przepisów
  5. Określenie ceny ofertowej
  6. Przygotowanie oferty
  7. Rozpowszechnienie oferty
  8. Kontakty i prezentacje
  9. Negocjowanie warunków
  10. Rezerwacja oferty sprzedaży
  11. Ustalenia organizacyjne
  12. Skompletowanie dokumentów
  13. Transakcja sprzedaży
  14. Przekazanie nieruchomości
  15. Dopełnienie formalności
  16. Otwarcie szampana J

Twoje-moje, czyli co komu przypisane

O tym, co na danym etapie trzeba zrobić, o czym pamiętać i na co uważać, najlepiej wiedzą kompetentni i doświadczeni agenci nieruchomości. Dla właściciela „strategicznie” ważny jest etap drugi. Od podjętej tu decyzji zależeć będzie bowiem jego/jej dalsze zaangażowanie. Konkretniej rzecz ujmując: to, co będzie musiał zrobić sam właściciel i to, w czym może go całkiem wyręczyć lub istotnie wesprzeć agent nieruchomości. Różnice są zasadnicze i na ogół decydują o wygodzie, skuteczności i bezpieczeństwie sprzedaży! Jak widać, sprawa jest poważna, więc zajmiemy się nią oddzielnie, czyli specjalnie. A teraz jeszcze parę uwag o pierwszym i ostatnim etapie sprzedaży domu, mieszkania lub działki.

Decyzja o sprzedaży nieruchomości (etap pierwszy)

Dokładnie rzecz ujmując: nie jest to decyzja o sprzedaży – bo jeszcze nie ma kupca ani nawet oferty i ceny – ale o rozpoczęciu działań, które mają do tego celu doprowadzić. Jeśli właściciel podejmie tu decyzję „na TAK”, to zrobi pierwszy, a więc bardzo ważny, krok.

Musi to być decyzja dobrze przemyślana oraz przedyskutowana z tymi, których mogą dotyczyć jej skutki. Chodzi głównie o osoby zamieszkujące dom czy mieszkanie na sprzedaż i – oczywiście – o współwłaścicieli. Czasem potrzebna jest szersza narada rodzinna (a bywa że nawet sąsiedzka). Z bezpośrednio zainteresowanymi trzeba omówić nie tylko to, czy rozpocząć sprzedaż właśnie teraz. Bo jeśli „TAK”, to jaką metodą, z jaką ceną ofertową, dokąd się domownicy przeprowadzą, co się stanie z pieniędzmi otrzymanymi po sprzedaży… Ważnych i trudnych pytań może tu być więcej.

Otwarcie szampana po sprzedaży nieruchomości (etap ostatni)

Sukcesy trzeba świętować. W wypadku większej transakcji tym „szampanem” może być jakiś fajny wyjazd czy wyjście do dobrej restauracji. Tak czy owak, nie radzimy nagradzać się byle czym. Bo sprzedaż nieruchomości to nie byle co! Z tym akurat etapem właściciel poradzi sobie bez agenta. Ale jeśli sprzedaż nieruchomości będzie także jego zasługą, miło by było wznieść toast wspólnie. J

RE/MAX EXPERTS, biuro nieruchomości w Poznaniu