Pojawiam się i znikam…

Prawnicy w branży nieruchomości są bardzo ważni, a ich pomoc jest tu potrzebna, a czasem wręcz niezbędna. – Mimo tak poprawnego (i szczerego) wstępu, niektórym prawnikom pewnie się tym tekstem narazimy. Ale najpierw trzeba wyjaśnić, co ma oznaczać wyrażenie: prawnicy w branży nieruchomości. Otóż nie chodzi o nielicznych prawników, którzy w tej branży tkwią na dobre lub działają na stałe (czasem w roli agentów). Mowa głównie o tych, którzy jako reprezentanci sprzedających lub kupujących nieruchomość nagle i na krótko pojawiają się przy okazji jakiejś transakcji. Transakcji, do których czasem nie dochodzi właśnie z powodu jej przygotowywania przez prawnika albo i dwóch – po obu stronach.

Lekarz robi różnicę

Rola prawników w branży nieruchomości (i nie tylko) bywa nie tyle przeceniana, co mitologizowana. Uważa się ich często za posiadaczy jakiejś tajemnej wiedzy, bez której nic się w biznesie nie uda. Ich aprobata ma być „lekiem na całe zło”, jakie zewsząd czyha na wszystkich, którzy próbowaliby coś kupić lub sprzedać „samemu” czy nawet z kompetentnym agentem. Gdy kupujący lub sprzedający nieruchomość – zwłaszcza jeśli jest nią obiekt komercyjny o wysokiej wartości – posługują się argumentu: „bo mój / nasz prawnik tak powiedział”, traktują tę opinię jako prawdę objawioną.

Tymczasem nie ma lekarzy od wszystkiego. Ci „ogólni” odsyłają do specjalistów. I jak nas boli ucho, nie idziemy do ginekologa. A gdy jest kłopot z okiem, omijamy nawet najlepszego ortopedę. Dość wielu ludziom wydaje się jednak, że prawnik zna się na całym prawie. No ale przecież liczba obszernych dziedzin prawa niemal nie ustępuje liczbie działów medycyny. Więc na całym prawie, można się znać tylko… prawie. Jak zaś dobrze wiadomo: prawie robi wielką czasem różnicę!

Słoń a sprawa prawa

W naszej branżowej praktyce spotkamy prawników znakomitych: znających temat i czujących jego specyfikę, bardzo rzeczowych i potrafiących słuchać, szukających rozwiązań, a nie problemów… Ale nie brakuje i takich, którzy jakby dla zasady mieszają, wszystko kwestionują i proponują zmiany głównie po to, aby się „wykazać” i coś udowodnić. Zarówno swoim klientom (co zrozumiałe), jak i samym agentom. Pomoc jest wtedy na drugim planie i nie zawsze się udaje. Byli też tacy prawnicy, którzy doradzali nie znając przepisów i wbrew interesom swoich klientów. Oczywiście niechcący. Można nawet powiedzieć, że najbardziej „odjechane”, nierealne czy wręcz absurdalne pomysły, pochodziły właśnie od niektórych (więc nielicznych!) prawników. Prawnicy w branży nieruchomości mogą być zatem wielcy. Ale może to niekiedy oznaczać wielkość słonia… w sklepie z porcelaną.

Wiadomo: tak! Pytanie: jak?

Oczywiście w naszym biurze też korzystamy z fachowej pomocy prawnika. Zawsze, gdy jest to potrzebne! Pytamy go (bo teraz to mężczyzna) o interpretację danego przepisu, konsultujemy zmiany w umowach, prosimy o weryfikację ich zgodności z jakąś ustawą itp. itd. Ale nigdy nie radzimy się go w sprawie cen nieruchomości, sytuacji na rynku czy walorów lokalizacji. Prawnicy w branży nieruchomości są zatem niezbędni! Tyle że do tego, do czego zostali „stworzeni”. Bo mało kto, na przykład, wie, że umowy wcale nie musi pisać prawnik. Ba, zdaniem wielu doświadczonych biznesmenów, prawnicy nawet nie powinni tego robić. Sprawdzić, czy projekt nie zawiera błędów formalnych i jest zgodny z prawem – owszem! Przecież prawnicy mają się znać na prawie. To jednak nie powód, by mieli ingerować w skomplikowane i często mocno dla nich obce kwestie logistyczne, marketingowe, handlowe, personalne czy właśnie związane z obrotem nieruchomościami.

Prawnicy w branży nieruchomości – pora to podsumować

Tak ku pamięci i… ku przestrodze. – Sprzedając, kupując lub wynajmując nieruchomość czasem warto, a niekiedy nawet trzeba korzystać z pomocy prawnika. Ale zawsze należy sobie zadać pytania: czego dokładnie od prawnika oczekujemy, czy taka powinna być jego rola i czy akurat ten prawnik faktycznie się na tym zna? Niezadowalające odpowiedzi mogą zepsuć pozornie nawet łatwą i bardzo korzystną transakcję. I już na sam koniec – pozdrawiamy prawników, bo są ważni i potrzebni! Tyle że nie powinni konkurować z agentami nieruchomości w zagadnieniach, których znać nie mają… prawa.

RE/MAX EXPERTS, biuro nieruchomości w Poznaniu