Jak określić cenę ofertową nieruchomości?

Jak wycenić nieruchomość? Decyzja o sprzedaży nieruchomości najczęściej jest bardzo poważną życiową decyzją. Jak się przygotować? Co Właściciel powinien wiedzieć i co powinien sprawdzić zanim Jego nieruchomość trafi na rynek? Jak nie stracić na sprzedaży?

Przede wszystkim emocje odłóż na bok!

Potencjalni kupujący będą krytykować miejsca, które są dla Ciebie czymś więcej niż tylko czterema ścianami i dachem. Brak doświadczenia oraz emocjonalny związek z Twoim domem z pewnością nie ułatwią szybkiej i przyjemnej transakcji.

Podstawowym celem osoby sprzedającej nieruchomość jest zawarcie transakcji w jak najkrótszym czasie oraz uzyskanie zakładanej ceny sprzedaży. Działania, które są nieprzemyślane bądź podjęte pod wpływem impulsu mogą cię skutecznie od Twojego celu oddalić. Niedopełnienie określonych formalności oraz przeoczenie ważnych elementów transakcji może narazić cie na straty i niepotrzebny stres. Dlatego zaplanuj każdy etap sprzedaży! Dzięki temu unikniesz wielu pułapek związanych ze sprzedażą Twojej nieruchomości.

Jak wycenić nieruchomość – ustalenie ceny ofertowej nieruchomości

To najczęstsze pytanie które zadają moi Klienci.

Wystawienie nieruchomości z ceną ustaloną na odpowiednim poziomie jest prawdopodobnie tym aspektem sprzedaży nieruchomości, który stanowić będzie największe wyzwanie. Jest to również jeden z tych obszarów sprzedaży nieruchomości, w którym wskazane jest skorzystanie z porady doświadczonego agenta nieruchomości.

Ustalenie ceny zbyt wysokiej może być równie szkodliwe co cena zbyt niska

Jeżeli cena nieruchomości jest zbyt wysoka, możesz stracić wysoki odsetek potencjalnych kupujących, którzy poszukując nieruchomości w przedziale cenowym, w którym dom powinien się znaleźć, po prostu go nie znajdą. Ustalenie zbyt wysokiej ceny często jest konsekwencją myślenia, że w razie potrzeby jesteśmy gotowi opuścić cenę naszej nieruchomości. Zapominasz jednak, iż w takiej sytuacji część potencjalnych Klientów nawet nie zainteresuje się Twoją nieruchomością, ponieważ Kupujący, którzy byli poważnie zainteresowani wystraszyli się ceny i nawet nie chcą tracić czasu na jej oglądanie. Do czasu, kiedy cena nieruchomości zostanie poprawnie ustalona, straci się już ogromną rzeszę potencjalnych Kupujących. Cena nieruchomości jest tym bardziej trudna do ustalenia w momencie, gdy ceny rynkowe nieruchomości szybko rosną lub spadają. Bardzo istotną kwestią jest, aby orientować się na bieżąco, czy rynek przeżywa okres wzrostu czy stagnacji cenowej – zarówno przy ustalaniu ceny nieruchomości, jak i przy przeprowadzaniu negocjacji.

Czas jest niezwykle ważnym czynnikiem w branży nieruchomości. Dana oferta nieruchomości przyciąga najwięcej zainteresowanych i wzbudza najwięcej emocji tuż po umieszczeniu jej na rynku. Wtedy istnieje też największa szansa na jej sprzedaż. Ustalenie realistycznej ceny nieruchomości zwiększy szansę wykorzystania tego początkowego okresu i może przyspieszyć sprzedaż. W przypadku, gdy nieruchomość jest oferowana zbyt wysoko, tracisz najbardziej krytyczny okres czasu w jej sprzedaży – okres tuż po wystawieniu nieruchomości na rynek. Po upływie tego okresu często okazuje się konieczne obniżenie pierwotnej ceny nieruchomości. W zależności od kondycji rynku, cykl ten może się powtarzać kilka razy zanim nieruchomość zostanie sprzedana. W rezultacie okazuje się, że cena sprzedaży nieruchomości jest zdecydowanie niższa niż cena, za którą nieruchomość pierwotnie została wystawiona. Często zdarza się, że nieruchomość zostaje sprzedana za cenę niższą, niż jej wartość rynkowa.

Wstępna cena nieruchomości jest ustalana przez sprzedającego, a ostateczną wartość wyznacza kupujący. Zadaniem agenta jest pomoc w ustaleniu ceny ofertowej nieruchomości, przedstawiając sprzedającemu kalkulacje cenową podobnych nieruchomości, tak aby oferta stała się konkurencyjna. Cena nieruchomości, po jakiej będzie ona oferowana do sprzedaży jest istotnym elementem wpływającym na czas trwania sprzedaży. Cena sprzedaży nieruchomości wyznaczana jest przez obecne warunki rynkowe.

Czynnikami wpływającymi na cenę oferowanej nieruchomości są:

 • lokalizacja
 • stan
 • wiek
 • obecne warunki rynkowe
 • szczególne uwarunkowania sprzedającego np. potrzeba szybkiej sprzedaży.

Zbyt wysoka lub niska cena marnuje Twój czas i pieniądze !

Ile czasu zajmuje sprzedaż domu?

Nie ma prostej odpowiedzi – niektóre domy sprzedają się w ciągu kilku dni, niektóre w kilka miesięcy. Rozpoznanie kluczowych czynników wpływających na sprzedaż, może dać Ci znaczącą pozycję na rynku. Kluczowe czynniki to:

– Lokalizacja

Jest najważniejszym czynnikiem wpływającym na wartość nieruchomości. Przyjazne i spokojne sąsiedztwo wpływa na wartość rynkową.

Konkurencja

Kupujący porównują Twoją ofertę z innymi, konkurencyjnymi. Indywidualne cechy nieruchomości wpływają na postrzeganie jej wartości przez kupującego.

Czas

Rynek nieruchomość odzwierciedla rynek sprzedających lub kupujących. Indywidualny marketing musi być odpowiednio przeprowadzony, gdyż warunki rynkowe mogą być manipulowane. Obecnie mamy do czynienia z rynkiem kupującego. Ofert jest dużo i każdego dnia pojawiają się nowe, zatem to kupujący jest w nieco uprzywilejowanej pozycji.

Warunki

Stan nieruchomości wpływa na cenę i szybkość jej sprzedaży. Ulepszenie wyglądu zewnętrznego nieruchomości oraz zaawansowana reklama zwiększa jej wartość.

Cena

Błędnie ustalona wartość może wpłynąć na opóźnienie, bądź powstrzymanie transakcji.

Otoczenie makroekonomiczne

Dostępność źródeł finansowania (kredyt, leasing), koszt kredytów, warunki prawne, podaż/popyt mają wpływ na bieżący kształt rynku nieruchomości.

Podsumowując – jak wycenić nieruchomość?

 • Czas jest niezwykle istotny w branży nieruchomości. Ważne jest, aby oferta wystawiana była po odpowiedniej cenie i z realnymi warunkami
 • Kupujący wolą pozyskać nieruchomość w cenie rynkowej, niż powyżej, bądź poniżej tej ceny. Wycenisz swoją nieruchomość w cenie rynkowej, to zwiększasz szanse jej sprzedaży.
 • Kupujący decyduje ile chce zapłacić i wyznacza wartość nieruchomości, po porównaniu innych, już sprzedanych w tym regionie ofert.
 • W wyznaczeniu możliwie najlepszej ceny pomoże Ci analiza cen konkurencji i ich ofert, zarówno ostatnich, jak i bieżących.
 • Wystawiając nieruchomość po cenie rynkowej, docierasz do większej liczby potencjalnych nabywców

Najczęstsze błędy w określaniu ceny sprzedaży nieruchomości:

 • Cena, którą zapłaciłeś za nieruchomość w przeszłości
 • Tyle, ile pieniędzy potrzebujesz w tej chwili
 • Cel, dla którego sprzedajesz
 • Opinie sąsiadów
 • Porównanie z ceną, za jaką sprzedali sąsiedzi
 • Opinie znajomych
 • Obecne koszty budowy

 

Ewa Manthey